BİZE ULAŞIN

  Zayıflamanın Yedi Önemli Nedeni

  Zayıflama diyetinizi uzun süredir uyguluyor ve hala başarılı olamıyorsanız, bir yerlerde sorun var demektir. Zayıflama diyetlerinde başarısızlığın en sık rastlanan yedi nedenini sizler için özetledik…

  Sebep 1: Yiyecekler benden daha güçlü…

  Buzdolabının ayaklarınızı yerden keserek sizi kendisine çektiğini söylüyorsanız ya da süpermarketteki çikolata iradenizi yeniyorsa, zayıflama isteğinizi gözden geçirin ve iradenizi güçlendirin. Unutmayın ki, siz bütün yiyeceklerden daha güçlüsünüz. Hayır demeyi öğrenin.

  Sebep 2: Yiyecekler, İYİ ve KÖTÜ olarak ikiye ayrılırlar…

  Az tuzlu, az yağlı, yüksek doymuş yağ içeren, tuzlu, katkı maddesi içeren, light, şekerli vs… Çevrenizde gördüğünüz besinler kötü değildir. Onlara bu iyi ya da kötü özellikleri yükleyen sizin tüketim miktarınız ve tüketim sıklığınızdır.

  Sebep 3: Diyetteyim…

  Hızlı kilo verdiren ya da damak tadınıza uygun olmayan bir diyeti sadece zayıflamak için takip edip, kilo verince de o diyeti bırakmanız tekrar kilo almanız için çıkardığınız bir davetiyedir. “Diyetteyim” ama bitecek ifadesini kullanmak yerine “Sağlıklı bir beslenme şeklini benimsedim, böylece ömür boyunca ideal kilomda olacağım” mantığını benimseyin.

  Sebep 4: Sadece diyetle kilo vermek istiyorum…

  Sadece bir zayıflama diyetini takip ederek, kilo vermeniz mümkün… Fakat formda kalmak ve kaybedilen kiloları geri almamak biraz emek gerektiriyor. Diyet, egzersiz ve davranış değişikliği zayıflama yolunda bir bütün olarak görülmelidir. İşe haftada üç kez hızlı tempolu bir yürüyüş yapmakla başlayabilirsiniz.

  Sebep 5: Her gün aynı sebzeleri ve meyveleri tüketiyorum…

  Özellikle zayıflama döneminde beslenmenizde çeşitlilik yaratmanız, diyeti takip etmenizi kolaylaştıracaktır. Farklı sebze ve meyveleri tüketerek, tat alma duyunuzu köreltmeden besinlerden zevk alarak onları tüketmenizi sağlar. Bir daha ki ara öğünde meyve salatasına ne dersiniz?

  Sebep 6: Yağlar kötüdür…

  Doymuş yağ içeren yiyeceklerden uzak durmanız sağlığınız için olumlu ama zeytinyağı, balık yağı gibi size yararlı yağları da unutmamak gerek. Aşırıya kaçmadan sağlığa yararlı yağları tüketmek, hem diyetinizi hem de sağlığınızı olumlu etkiler.

  Sebep 7: İçecekler kalori vermez…

  Su, şekersiz çay, saf maden suları bu gruba dâhildirler. Ya gün boyu içtiğiniz karbonatlı içeceklere ve meyve sularına ne demeli? Meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketmek daha uzun bir tokluk süreci sağlar. Karbonatlı içeceklerden asla vazgeçemem diyorsanız, kalori içeriklerini değerlendirin. Light ürünler, kalorisi az seçeneklerdir. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın.