BİZE ULAŞIN

  Yarişmaya Kadar Zayiflamam Lazim!

  Özellikle kilo kategorilerinde yarışan sporcular başta olmak üzere, bütün sporcular ideal kilo kaygısı taşırlar. Antrenman ve yarış döneminde farklı enerji alımları ve harcamaları yüzünden vücut ağırlıkları değişken olabilir. Eğer sizde, yarışa bir iki hafta kala bir alt kilo kategorisinde yer alabilmek ve ya performansınızı arttırmak için kilo vermeye çalışıyorsanız, yanlış yöntemler kullanmamanız ve bir diyetisyene danışmanız performansınız açısından en doğru yöntem olacaktır.

  Haftada 1 kilogram ağırlıktan daha fazla ağırlık kaybediyor ve aşağıda yer alan zayıflama yöntemlerinden bir ya da bir kaçını uyguluyorsanız, yarışmada ya da maçta istediğiniz başarıyı elde edemeyebilirsiniz.

  • Açlık diyeti
  • Kusma
  • Diüretikler
  • Saunada çok uzun süre kalma
  • Aralıksız, gün boyu egzersiz
  • laksatifler
  • Bilerek burnunu kanatma
  • Saç kestirme

  Nasıl? Şaşırdınız mı? Yukarıda belirtilen zayıflama yöntemleri, gerçekten sporcular tarafından uygulanmakta olan yöntemler olup, performans üzerinde herhangi bir olumlu yararları yoktur.

  HIZLI KİLO KAYBETMENİN SPORCULAR İÇİN RİSKLERİ NELERDİR?

  Yukarıda belirtilen zayıflama yöntemleri ya da diğer uygulanan hızlı kilo kaybetme yöntemleri, vücuttan su kaybına neden olurlar. Böylece sporcu, dehidratasyon riski ile karşı karşıya kalır. Hızlı kilo kaybeden bireylerde, yağ dokusu kaybı sınırlı olup, su ve kas dokusu kaybı fazladır. Kasların, yarış esnasında en çok işimize yarayan vücut dokuları olduğu düşünüldüğünde, hızlı kilo kaybetmenin de sporcular için ne kadar gereksiz olduğu gerçeği ortaya çıkar.

  Hızlı kilo vermenin, ortaya çıkardığı diğer bir olumsuzluk ise bazal metabolik hızın azalmasıdır. Unutmayın ki, bu durum, sizin bir dahaki sefere kilo kaybetmenizi zorlaştıracaktır.

  Glikojen depolarınızı da düşünmelisiniz! Hatalı yapılan karbonhidrattan fakir diyetler, vücudunuzda yer alan glikojen depolarını azaltacak, bu da yarışma esnasında size negatif bir yük olarak geri dönecektir.

  NASIL KİLO VERMELİYİZ?

  Antrenman öncesi ve sonrası dönemde, vücut ağırlığımıza dikkat etmeliyiz. Sporcular, genellikle sezon dışı dönemde aktiviteleri azaldığından dolayı kilo alırlar. Yarışma sezonunda ise bu kiloları hızla vermeye çalışırlar. Sürekli kilo takibi, sizi açlık diyetlerinden ve stresten uzak tutacaktır.

  Gerçekçi kilo hedefleri yaratmak, motivasyonunuzu kaybetmenize engel olabilir. Eğer her yarışmadan önce 6–7 kg ağırlık kaybetmeniz gerekiyorsa, antrenörünüzle birlikte katıldığınız kilo kategorisini gözden geçirmelisiniz.

  Karbonhidrattan fakir diyetlerden uzak durun! Glikojen depolarınız sizinle kalsın…

  Düşük yağ içeren ya da hiç yağ içermeyen diyetlerden uzak durun! Bildiğiniz gibi, vücutta birçok işlevi olan yağ aynı zamanda enerji kaynağıdır.

  Kilo kaybetmek istediğiniz dönemde, alkolden uzak durun.

  Haftada 1 kilogram ağırlık kaybetmek, en sağlıklı ağırlık kaybı olacaktır. Size özel planlanan zayıflama diyetinizle ve diyetisyeninizin önerileri ile zorlanmadan kilo kaybedebilirsiniz.

  REFERANSLAR
  1) Kinch M. (2006) Weight Management Lecture Notes, Oxford
  2) Manore M., Thompson J. (2000) Sports Nutrition for health and performance Human Kinetics, USA