BİZE ULAŞIN

  Sporcular İçin Beslenme Neden Önemlidir?

  Yeterli ve dengeli beslenmek hayatını sağlıklı sürdürmek isteyen her insan için önem taşımaktadır. Sporcular içinde bu durum farklı değildir. Sağlıklı beslenme, sporculara performans artışı, üst düzey konsantrasyon ve motivasyon sağlarken, yetersiz ve dengesiz bir diyet sağlık problemlerine ve performans düşüklüğüne sebep olabilir.

  Sağlıklı bir diyete sahip olan sporcuda yapılan antrenmanın etkinliği maksimuma ulaşır ve sporcu kendini zinde hisseder. Yeterli ve dengeli bir diyet, hastalanma ve sakatlanma riskini minimuma indirirken, yarış ya da sakatlanma sonrasında toparlanma süresini kısaltır. Kilo kategorilerine göre yarışan sporcular için yeterli ve dengeli bir diyet vücut ağırlığını korumakta ve vücut yağı oranını minimum tutmakta fayda sağlar.

  Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bazı besin öğelerinin ve sıvının sporcuların başarısında etkin bir rol oynadığı kanıtlanmıştır. Kendisine uygun diyeti takip eden sporcuların antrenmanlar sırasında daha geç yoruldukları gözlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, kendi kişisel özelliklerine ve yaptığı spor faaliyetine uygun bir diyet tüketen, dayanıklılık sporları ile uğraşan sporcularda toplam yarışma süresinin kısaldığı ve performansta artış gözlenmiştir.

  Dünyada sporcu beslenmesinin önemi anlaşıldıktan bu yana geçen süreçte, sporcuların birçoğunun vitamin ve mineral suplementalarına (besin desteklerine) ve ergojenik yardımlara olan ilgisi artmıştır. Fakat doğal besinlerin ve dengeli bir diyetin daha yararlı olduğu su götürmez bir gerçektir. Çünkü dengeli bir diyet sporcunun sadece performansını arttırmakla kalmaz, ona yaşam boyu sağlık ve zindelik vaat eder.

  Referanslar:

  1) Manore M., Thompson J. (2000) Sports Nutrition for health and performance Human Kinetics, USA

  2) Ridgway J. (1994) Food for sport Broadwall Houses, London