BİZE ULAŞIN

  Sarımsak

  Sarımsak, zambakgiller ailesinden, kokusu ile bizi kendinden soğutan fakat yararları dolayısı ile hayatımızda yer alması gereken bir bitkidir. 33 çeşit kükürtlü birleşik ve 17 çeşit aminoasit, potasyum, selenyum ve çinko minerallerini içermektedir. Bilimsel adı Allium Sativum olan sarımsak, sağlık açısından birçok olumlu etkiye sahiptir.

  ANTİKOAGÜLAN (pıhtılaşma önleyici): Sarımsak, pıhtılaşma önleyici etkiye sahip olduğundan dolayı damar tıkanıklıklarından kaynaklanan rahatsızlıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

  ANTİHİPERTANSİF (tansiyon düşürücü): Araştırmalar, sarımsağın tansiyon düşürücü etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.

  ANTİKANSER (Kanser önleyici etki): Sarımsak, kanser gelişimini engellemekte fonksiyon sahibi bir bitkidir. Kanserojen oluşumunu engeller. Kimyasal kökenli ve radyasyon dolayısı ile oluşabilen kanserler üzerinde de olumlu etkileri vardır.

  HİPOLİPİDEMİK (Kan yağlarını düşürücü etki): Sarımsak, karaciğerde sentezlenen trigliseritleri ve kötü kolesterolü azaltıcı etkiye sahiptir.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME: Yapısında bulunan aktif maddeler bağışık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Mikroorganizmaların, vücuda yerleşmesini engeller.

  ZEHİRLENMELERİ ÖNLEME: Sarımsağın içinde yer alan kükürtlü birleşikler, kurşun, civa ve arsenik zehirlenmelerinde bu ağır metallere bağlanarak, atımı kolaylaştırır. Sarımsak, ayrıca gıda boyaları ve koruyucularına bağlanarak, bu maddelerinde atımını sağlar.

  YAŞLANMAYI GECİKTİRİCİ: İçerdiği antioksidanlar sayesinde, vücutta üretilen ve ya dışarıdan alınan zararlı maddelerin vücutta birikimini engelleyerek, yaşlanmayı geciktireceği iddia edilmektedir.

  SARIMSAK SINIRSIZCA TÜKETİLMELİ Mİ?
  Sarımsağı sınırsızca tüketmek sağlık açısından olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Çünkü sarımsak, baklagiller, lahana, turp ve soğan gibi gaz oluşturucu bir bitkidir. Fazla tüketim, aşırı gaz oluşumu ve karın ağrısını tetikleyebilmektedir. Ayrıca, fazla sarımsak tüketimi alerjik etkiye sebep olabilir.

  SARIMSAK: Ne zaman, ne kadar, nasıl?
  1998’de yapılan bir çalışmaya göre günde 1-2 diş kadar çiğ sarımsağı tüketmeniz yeterlidir. Tükettiğiniz sarımsağın çiğ olması önemlidir, çünkü sarımsak piştiğinde antibiyotik etkisini yitirmektedir. Eğer her gün sarımsak yiyemem diyenlerdenseniz, en azından haftada iki kez tüketmeye gayret edin…

  REFERANSLAR
  1) Galeone C, Pelucchi C ve diğ. (2006) Onion and garlic use and human cancer, AJCN.
  2) Pennigton Nutrition Series (2004) Health Benefits of Garlic, PNS, Los Angeles