BİZE ULAŞIN

  Posayi Arttirmak İçin Pratik Öneriler…

  Tam tahıl ürünlerine yönelin… Rafine edilmiş tahıllar yerine tam tahıl ürünlerini tercih ederseniz posa alımınızı zahmetsizce arttırırsınız.

  Kahvaltı masasında ufak değişiklikler yaratın… Kahvaltınızda yer alacak yulaf ezmesi ve domates, salatalık gibi sebzeler posa alımınızı arttıracaklardır.

  Kuru baklagillerle barışın… Haftada birkaç defa kuru baklagil tüketmeye çalışın. Sadece yemek olarak tüketmeniz şart değil, salatalarınıza da kuru baklagilleri ekleyebilirsiniz.

  Meyvelere eziyet etmeyin… Kabukları ile tüketilebilecek meyveleri kabukları ile tüketin, onlara bıçakla eziyet etmeyin.

  Ara öğünlerinizi değiştirin… Aralarda açlık duygusunu bastırmak için abur cuburlar yerine meyvelere yönelin.

  Püre yerine salata tercih edin… Sebzeleri püre haline getirmek yerine onları salata ve ya yemek olarak tüketin. Örneğin patates püresi yerine patates salatası tercih edin…

  Destekler yerine doğal besinleri tercih edin… Posa desteklerinin yani kapsüllerinin zayıflamaya yardımcı olduğu yönünde yeterli bilimsel veri yoktur. Doğal besinler her zaman en güzel kaynaklardır.

  Bir beslenme ve diyet uzmanına danışın… Size posalı besinler ve günlük almanız gereken posa miktarı konusunda en doğru bilgiyi verecek kişiye yani bir beslenme ve diyet uzmanına danışın. Çocuğunuz varsa, ileri yaştaysanız ya da herhangi bir sağlık sorununuz ve özel bir fizyolojik durumunuz varsa bu önerimizi kesinlikle ihmal etmeyin.

  REFERANSLAR

  1)Baysal A. (2002) Beslenme, Hatipoğlu Yayınları, Ankara

  2)Duyff L. R. Çeviri Editörleri: Prof. Dr. Sevinç Yücecan, Prof. Dr. H.Tanju Besler, Prof. Dr. Gülden Pekcan, Dr. Berat Nursal, Geliştirilmiş Besin ve Beslenme Rehberi, Acar, Ankara

  3)Food Standards Agency (2005) Manual of Nutrition, TSO, London