BİZE ULAŞIN

  Ortoreksiya Nervosa

  Ortoreksiya sağlıklı beslenme takıntısıdır. Ortoreksiyalı bireyler için besinler sağlıklı ve sağlıksız olarak ikiye ayrılır ve bu bireyler sadece sağlıklı besinleri tüketirler. Bir sonraki günün yemeğini planlama, yaptığı diyeti yetersiz bulma, zararlı maddeler içerebilecek bütün besinlerden kaçma, sürekli yağsız, tuzsuz ve düşük enerjili besinler tüketme, çiğ besinlere yönelme gibi eğilimleri vardır. Sağlıklı beslenmeyen bireyleri küçümseme hissine kapılırlar. Bütün besinlerden zamanla uzaklaşırlar ve çok az çeşit besin tüketirler. İleri dönemlerde anoreksiya da olduğu gibi şiddetli ağırlık kaybı gözlenebilir. Sağlıklı beslenme takıntısı nedeni ile sosyal yaşamdan uzaklaşırlar.

  Site Editörleri Diyor ki; Sağlıklı beslenme bir takıntı değil bir yaşam tarzı haline getirilmelidir. Tamamen sağlıksız bir besin yoktur, besinleri sağlıksız yapan tüketim miktarları ve sıklıklarıdır.

  REFERANSLAR

  1) Dönmez N. (2005) Tip 1 DM’de yeme bozuklukları ve tıbbi beslenme tedavisi, Klinik Çocuk Forumu, Mayıs- Haziran sayısı

  2)Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford

  3) Ralph A. (1993) Human Nutrition and dietetics, Churchill Livingstone, Edinburgh