BİZE ULAŞIN

  Mutfağinizda Her Zaman Bulunmasi Gereken 5 Kurtarici Besin

  Kimi zaman eve geç döndüğümüz için kimi zamanda uzun süre yemek pişirmek istemediğimiz için pratik yemeklere ve yiyeceklere ihtiyaç duyarız. İşte tam burada iki yolun ortasında kalır gibi buzdolabına bakarken elimizde telefona gider paket sipariş için. Oysa hem sağlıklı hem pratik yiyecekler ile o öğünü de sağlıklı bir şekilde geçirmemiz mümkün olabilir. Buzdolabından 5 besini eksik etmeyin, sağlıklı beslenmeye mola vermek zorunda kalmayın.

  Besin 1: Derisiz Tavuk Göğsü

  Her zaman en pratik kurtarıcılardandır. Çabuk pişmesi ve birçok yemek üretilmesi bakımından avantajlıdır. Düşük doymuş yağ ve kolesterol içeriği de cabası tabi ki. Hızlıca tost makinesinde bile ızgara edilip sandviç hazırlanabileceği gibi, birkaç çeşit sebze veya sadece köri ve baharatlar ile yağsız teflon tavada veya Wok tavasında sote yapılabilir. Fırın poşetinde sağlıklı bir şekilde pişirilebilir veya küçük parçalar halinde bir salatayı süsleyebilir. Yani seçenek hem çok, hem de sağlıklı…

  Besin 2: Kuruyemişler

  Karışık veya tek çeşit… Fındık, badem, ceviz, Kaju fıstık gibi seçenekler ara öğünleriniz için kurtarıcı olacaktır. Çok az zeytinyağı ile soteleyip salatalarınıza ilave edebilir ve ana yemeğinizi zenginleştirebilirsiniz. Özellikle tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz. Yüksek yağlı diğer atıştırmalıklar yerine evde film seyrederken tüketebilirsiniz.

  Besin 3: Dondurulmuş Sebzeler

  Sanılanın aksine sağlıklı olan dondurulmuş sebzeler diğer bir kurtarıcınız olabilir. Mikrodalga fırında hemen ısıtabilir, yoğurt ve tam tahıl ekmekleri ile tamamlanarak bir ana menü oluşturulabilir. Bunun dışında domates, az zeytinyağı ve baharatlar ile tencere yemeği olarak hızlıca pişirilebilir. Sebze çorbası yapmak için kullanılabilir. Dondurulmuş sebzelerin pişirmeden önce çözdürülmesine gerek yoktur.

  Besin 4: Yağsız et veya kıyma

  Derisiz tavukgöğsü gibi pişirme seçenekleri birden fazla ve pişirme süresi kısa olan diğer yiyeceklerdir. Yağsız et çeşitleri, aynı derisiz tavukgöğsü gibi birden çok seçenek oluşturacaktır. Bunun dışında yağsız kıyma sebzeler ile pişirilebilir veya kıymalı yumurta yapılabilir. Burada önemli olan nokta, et pişerken ekstra yağ katmanın gereksiz ve sağlıksız olduğudur.

  Besin 5: Kepekli/tam buğday unundan makarna

  Kepekli/tam buğday unundan makarnayı 15 dakika içerisinde hızlıca pişirebilir ve kendinize hem sağlıklı hem de pratik bir çok farklı alternatif yaratabilirsiniz. Haşlanmış makarnayı salatanıza ilave edebilir, yoğurt veya domates sosu ile tüketebilirsiniz. Bunun dışında diğer pratik seçimlerle kombine ederek, ızgara et-tavuk ve makarna olarak da tüketebilirsiniz.