BİZE ULAŞIN

Manganez

Görevleri:

-Kemik gelişiminde ve insülin üretiminde gerekli olan enzimlerin yapısında yer alır.

-Diğer birçok enzimin yapısında yer almaktadır. Bu enzimler, büyüme gelişme, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.

Yetersizliği: Manganez yetersizliği, kemik bozukluklarına, büyüme geriliğine ve yağ metabolizmasında bozukluklara neden olabilir.

Fazla Alım: Günde 10 miligramdan daha fazla manganez alımı güvenli değildir. Solunum yolu ile fazla manganez alımı toksik etki gösterir. Solunum sistemi hastalıkları, sinir sisteminde bozukluklar gözlenebilir.

Kaynakları: Manganezin en iyi besinsel kaynakları; saflaştırılmamış tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve çaydır.

Vücutta Biyoyararlılığını Arttıran ve Azaltan Durumlar: Aşırı miktarda kalsiyum ve fosfor alımı, manganezin vücutta kullanımını azaltır.

REFERANSLAR

1)Duyff RL. Çeviri Ed: Prof. Dr. H. Tanju BESLER, Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN, Prof. Dr. Gülden PEKCAN, Dr. Berat NURSAL TOSUN, Amerika Diyetisyenler Derneği’nin GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ, John Wiley&Sons, Inc. (İzniyle Dora Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş), New Jersey.

2)Ralph A. (1993) Human Nutrition and dietetics, Churchill Livingstone, Edinburgh