BİZE ULAŞIN

  Her Sporcu Bir Diyetisyen İle Çalişmali… Peki Neden?

  Diyetisyenler, sağlıklı beslenme konusunda gerekli donanıma sahip tek iş kolu olduğundan dolayı, toplumda beslenme konusunda bilinçlenmek isteyen herkes bu gruptan danışmanlık almalıdır. Sporcuların istedikleri yüksek performansta sağlıklı beslenme ile sağlanabilmektedir. Bir sporcu diyetisyenden yardım alarak hem başarısı, hem de sağlığı için geleceğe yatırım yapmaktadır.

  PEKİ, SPORCULAR DİYETİSYENLERLE BİRLİKTE ÇALIŞARAK NELER KAZANABİLİR?

  Diyetisyenle birlikte çalışan sporcu, performansı arttıran, sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam için gerekli olan sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenerek hem performansını hem de motivasyonunu arttırır. Diyetisyen sadece sporcuya beslenme danışmanlığı yapmakla kalmaz, sporcunun çevresindeki bireyleri de – örneğin ailesi, antrenörü- beslenme konusunda bilinçlendirir. Çünkü hayatın en büyük zevklerinden biri olan yemek yemek sadece fiziksel bir süreç değil, aynı zamanda çevre koşullarından da etkilenen psikolojik bir süreçtir.

  Kilo kategorilerinde yarışan sporcular için ayrı bir önemi olan vücut ağırlığının dengelenmesinde ve sağlıklı zayıflama ilkelerinin uygulamasında sporcuya destek sağlar ve yol gösterir. Sağlıklı zayıflamak kadar, sağlıklı vücut ağırlığını korumakta da sporcunun başarı sağlamasına katkıda bulunur. Sporcuların antremanlar ve yarışmalar sırasında kaybettikleri sıvının uygun şekilde karşılanması sporcuları birçok sağlık riskinden korur. Bu konuda da sporculara en doğru bilgileri ve önerileri verecek olan diyetisyenidir.

  Müsabakanın hemen öncesi ve hemen sonrasında tüketilen öğünler sporcular için ayrı bir önem taşımaktadır. Diyetisyenler bu esnada da sporcularının yanında olarak, onlara karın şişmesi, ishal, şişkinlik gibi sorunlar çıkartmayacak ve sporcunun da damak zevkine uygun besinlerle sporcunun fizyolojik durumuna uygun menüler hazırlarlar.

  Profesyonel spor çok yönlü bir uğraştır, bu yüzden multidisipliner bir çalışma gerektirir. Bu multidisipliner kadroda başarıya odaklanmış bir çalışma için, mutlaka diyetisyende yer almalıdır. Çünkü diyetisyen, sağlıklı beslenme ve dengeli diyet konularında TEK uzmandır.