BİZE ULAŞIN

  Genç Beslenmesi: Hızlı Büyüme Döneminde Beslenme

  Çocuğunuz artık yetişkin olma yolunda ve hızla büyüyor. Bu dönemde erkeklerde ses kalınlaşmaya başlar, kızlarda ise vücuttaki yağ deposu artar. Boy uzaması her iki grup içinde geçerlidir. Çocuğunuzun kimlik kazanmaya başladığı bu dönemde, evde ufak çatışmalar görülebilir. Çatışma konularından biri de beslenme olabilir. Birkaç püf noktasını aşağıda sıraladık.

  Besin gereksinmeleri artıyor… Çocukların hızla büyüdükleri bu dönemde, enerji ve besin öğesi gereksinimleri artmaktadır. Okul çağı dönemine göre daha fazla besin tüketmeleri gerekir. Hızlı büyüme dolayısıyla özellikle protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanması önemlidir.

  Kızlarda kilo alıyorum korkusu oluşabilir… Çocuklarda bu dönemde sadece boy uzamaz aynı zamanda kilo da alırlar. Son zamanlarda obezitenin ne kadar yaygın olduğu düşünülürse, özellikle kız çocuklarında kilo alma korkusu oluşmasına sıkça rastlanır. Bu ilk adaptasyon döneminde yaşanan bir şey ise, normal kabul edilebilir ve zamanla geçecektir. Fakat çocuğunuz kilosunu normal olduğu halde onu dert haline getiriyorsa bir beslenme bozukluğu ortaya çıkabilir.

  Dengesiz beslenme yaygın bir sorun… Özellikle bu dönemde çocuklar sağlıksız besinlere daha fazla yönelebilirler. Kahvaltı öğününü atlamaya başlayabilirler. Bu dönemde çocuğu çok sıkmadan onunla iletişim kurmanın önemli olduğunu ve onunla tartışarak bu yeni davranışlarını değiştiremeyeceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

  Bu dönemdeki çocuklar için okul çağı dönemi çocuklar için yaptığımız önerilerinde geçerli olduğunu belirtmek isteriz. Lütfen okul çağı döneminde beslenme önerileri konumuza da göz atın.

  REFERANSLAR

  1) Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford