BİZE ULAŞIN

  Gebelik Sonrasi Eski Formunuza Kavuşun!

  Gebelik sonrası hızlı bir şekilde eski formuna kavuşmak bütün annelerin ortak dileğidir. Bir yandan bebeğini en iyi şekilde beslenmeye çalışan anne, bir yandan da eski kilosuna dönmeye çalışır. Gebelik öncesi döneme dönmeye çalışan annenin yapacağı beslenme hataları; sütünün kesilmesine ve bebeğinin yetersiz beslenmesine neden olabilir. Bu nedenle; anne beslenmesi konusunda özenli davranmalıdır.

  Gebelik sonrası dönemde ilk 4-6 ay arasında düşük kalorili zayıflama diyeti yapmaktan kesinlikle kaçınmak gerekir. Bu dönemde yapılan bilinçsiz diyetler, annenin sütünün yetersizleşmesine ve kesilmesine buna bağlı olarak bebeğin büyüme ve gelişme açısından problem yaşamasına ve anne sütünden mahrum kalmasına yol açabilir. Bebeğin doğumundan itibaren ilk 4-6 ay sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilmesi yeterlidir.

  Gebelik sonrası 4-6. Aydan itibaren bir diyetisyen kontrolünde zayıflama beslenme programına başlanabilir. Beslenme programı; mutlaka kişinin yaşı, boyu, gebeliğe başlangıç ağırlığı, gebeliği bitiriş ağırlığı, bebeğin büyüme ve gelişmesi, annenin sağlık durumu, yaşam tarzı gibi faktörler göz önüne alınarak düzenlenmelidir. Annenin günlük ürettiği süt miktarı da göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biridir. Annenin günlük enerji ihtiyacına ek olarak süt üretimi için 300-500 kalori arasında ekstra enerjiye ihtiyacı vardır.

  Gebelik sonrası dönemde anne eski formuna kavuşmak için çok geç kalmamalıdır. Yapılan birkaç bilimsel çalışma sonucunda, gebelik sonrasında ilk bir sene içerisinde eski vücut ağırlığına dönemeyen kadınların, daha sonraki dönemlerde kilo vermekte güçlük çektikleri bilinmektedir.

  YAZ AYLARINA GİRERKEN ESKİ FORMUNUZA KAVUŞMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

  – Anne sütünün verimini arttıran en önemli beslenme faktörü, günlük sıvı alımının yeterli olmasıdır. Emziren bir annenin günde 2,5-3 litre su tüketmesi gereklidir. Su, aynı zamanda vücutta yıkılan yağ hücrelerini vücuttan uzaklaştıracağı için annenin eski formuna kavuşmasına da yardımcı olacaktır.

  – Emzirme döneminde, kadınların en sık yaptıkları hata süt veriminin artması için şekerli gıdaları aşırı derecede tüketmeleridir. Oysa bilinenin aksine, tatlıların veya diğer şekerli gıdaların süt üretimine herhangi bir katkısı yoktur. Emziklilik döneminde tüketilen tatlılar, emziklilik sonrasında kadınların üzerinde fazla kilo olarak kalacaktır. Bu nedenle, eski formuna kavuşmak isteyen kadınlar şekerli besin tüketimini mümkün olduğunca azaltmalıdır.

  – Emzirme döneminde sıvı tüketimini arttırmak amacı ile komposto ve şekerli meyve suyu tüketimi artar. Bu tür içecekler hem yüksek kalorili olduklarından ötürü hem de kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürerek vücutta yağlanmayı kolaylaştırdıklarından ötürü emziklilik döneminde kilo almaya sebep olabilir. Bu tür içecekler yerine su, süt, ayran, cacık ve taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

  – Tek çeşit beslenmek, sadece süt verimini azaltmakla kalmaz aynı zamanda annenin eski formuna kavuşmasını da engeller. Bu nedenle emziklilik döneminde eski formuna kavuşmaya çalışan kadının yeterli ve dengeli beslenmesi gerekir. Dört ana besin grubu olan süt ve süt ürünleri, et ve et türevi besinler, sebze-meyve ve tahıl grubu besinlerden her gün düzenli tüketim sağlanmalıdır.

  – Kızartma ve kavurma besinler, yağ ve kalori içeriği yüksek olduğu için kilo almayı kolaylaştırır. Bu nedenle, emziklilik döneminde de kilo kaybetmeyi kolaylaştırmak adına haşlama, buharda pişirme, ızgara, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

  – Tam tahıl ekmekleri, beyaz unla yapılan ekmek çeşitlerine göre daha uzun süre tok tutar, bu durum da günlük kalori alımının azaltılmasına yardımcı olur. Fakat bebeğin gaz durumu da göz önünde bulundurulmalıdır.

  – Eski formuna dönmek isteyen anne, sebze ve meyveden zengin bir beslenme tarzı benimsemelidir. Salata ve çiğ sebzeler, sıvı içerikleri yüksek fakat kalori içerikleri düşük besinlerdir. Bu nedenle sıklıkla tüketilebilirler. Özellikle açlığın yatıştırılması konusunda anneye yardımcı olurlar.