BİZE ULAŞIN

  Formda Olmak Nedir?

  Formda olmak hepimizin bildiği gibi sürekli spor yapmak veya kaslı bir vücut yapısına sahip olmak değildir. Formda olmak, bireyin sadece vücut sağlığının değil, ruhsal ve zihinsel sağlığının da yerinde olması anlamına gelir. Kısacası en iyi sağlık durumu veya iyi hal durumu olarak tanımlanabilir. Temelinde ise doğru beslenme alışkanlığı ile fiziksel aktivite bulunmaktadır.

  FORMDA OLMANIN SİZE GETİRDİKLERİ NELERDİR?

  ** Dünyada ölümlerin başlıca nedenleri arasında bulunan kalp hastalıkları, kanser, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskiniz azalmaktadır.

  ** Kendinizi daha iyi hissetmenize ve dinç olmanıza olanak sağlamaktadır.

  ** Günlük yaşantınızda duygusal değişikliklere pozitif bakış açısı ile yaklaşırsınız.

  ** Sağlıklı ve uzun bir yaşam için iyi bir şans yakalarsınız.

  HER YAŞTA FORMDA OLMAK İÇİN…

  Formda olmanın yaşı yoktur. Formda kalmak, her yaşta düzenli fiziksel aktivite ve iyi beslenmeyi içeren bir yaşam şeklidir. Bu nedenle bu yaşam şekline mümkün olduğunca erken başlamak sağlıklı bir yaşlılık için atılmış en temel taşlardan biri olmaktadır. Besin seçimi ve fiziksel aktiviteyi gereksinmenize adapte ederek, kişisel alışkanlık ve yaşam biçimi haline getirerek sağlıklı olabilirsiniz.

  Sağlıklı olmanın temelinde yeterli ve dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite yer almaktadır. Bunun dışında sağlıklı yaşam biçimi diye isimlendirdiğimiz; sigara içmeme ve alkol kullanmama (veya tüketiliyorsa önerilen sınırları aşmama), düzenli uyku, stresi kontrol altına alma, hijyen kurallarına uyma gibi önemli ayrıntılara da dikkat etmek gerekmektedir.

  BESLENMEYİ BU KADAR ÖNEMLİ KILAN NEDİR?

  Formda kalmanın ilk şartı sağlıklı beslenmedir. İyi beslenen çocuklar ve gençler, daha sağlıklı büyür. İyi beslenen bir bayan hem gebelik dönemini hem de emziklik dönemini daha sağlıklı geçirir ve bebeğine iyi şartlar sağlama da daha az zorlanır. İyi beslenen yetişkinler daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirirler. Kısacası yaşamın her anı için sağlıklı beslenme şarttır.

  Dünyada gerçekleşen ölümlerin birçoğu, kalp-damar, karaciğer ve akciğer hastalıkları, diyabet, osteoporoz ve bazı kanserler nedeni ile gerçekleşmektedir. Sağlıklı beslenen bütün bireylerin bu hastalıklara yakalanma riskleri azalmaktadır. Ayrıca dünyada her geçen gün yaygınlaşmakta olan obezitenin de en önemli tedavisi düzenli beslenme alışkanlıklarının kişiye kazandırılmasıdır.

  REFERANSLAR

  1) Duyff RL. Çeviri Ed: Prof. Dr. H. Tanju BESLER, Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN, Prof. Dr. Gülden PEKCAN, Dr. Berat NURSAL TOSUN, Amerika Diyetisyenler Derneği’nin GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ, John Wiley&Sons, Inc. (İzniyle Dora Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş), New Jersey.