BİZE ULAŞIN

  Ev Dışında Da Zayıflama Diyetine Devam

  Günümüz koşullarında birçok öğün maalesef ev dışında geçirilmektedir, özellikle öğle yemeği, dışarıda veya iş yerinde yenmektedir. Kimileri çalıştığı yerlerde hazırlanan yemekleri tüketirken, kimileri ise dışarıdaki restoranları tercih etmektedirler. Bu dönemde, diyet yapıyorsanız veya size yasak olan besinler var ise; problem başlamış demektir.

  Dışarıda tüketeceğiniz besinin içeriği bilmemeniz nedeni ile bu yemeklere güven duyulması biraz zordur. Hatta hiçbir koşulda evde hazırlanan yemeğin yerini, dışarıda hazırlanmış bir yemek tutamaz; bu 6 yıldızlı otellerde hazırlanan yemek bile olsa.

  Günümüz koşullarında yemek yenilen yerlerde hijyen ve sağlık hep son basamakta düşünülmektedir. İlk düşünülen yemeğin ne kadar hızlı çıktığı ve bunun maddi olarak kuruluşa getireceği katkıdır. Bu nedenle piyasada sağlıksız çok fazla besin bulunmaktadır. Bir insanın dikkatsiz bir davranışı hastalıklara hatta ölümlere bile sebebiyet verebilir.

  Diğer bir önemli hususta genel olarak menülerin sınırlı yemeklerden oluşması ve sizinde yaptığınız diyetin bozulması olabilir. Siz diyet yapmanız nedeni ile yağlı besinlerden uzak durmanıza karşın gitmiş olduğunuz yerde, genelde kızartma üzerine hızlı servis yapılan besinler hazırlanıyor olabilir.

  Dışarıda yemek yemek zorundasınız fakat diyetinizin bozulacağını düşünüyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç püf noktası var.

  Menü içeriği zengin olan restoranları tercih edin: Böylece sadece yağ ve enerji içeriği yüksek besinler arasından seçim yapmak zorunda kalmazsınız.

  Menüleri doğru analiz edin: Salatalar gerçekten düşük kalorilidir, fakat mayonezsiz ve sossuz olanları. Menülerde yer alan yemek isimlerinin altında genelde yapıldıkları malzemeler de yazılır. İçindekiler bölümünü iyi inceleyerek hem doğru seçimler yapabilirsiniz, hem de kalorisi yüksek bazı ürünleri yemeğinizde istemediğinizi isimleri ile belirtebilirsiniz. Bunların dışında sebze yemekleri ve çorbalar da iyi seçimlerdir.

  Seçim yaparken bilmeniz gerekenlere menüden ulaşamadıysanız, sorun: Eğer yemekle ilgili herhangi bir şüpheniz var ise veya içeriğini bilmediğiniz bir yemek yemek zorunda iseniz, yemeğin hazırlanış şeklini ve içeriğini sorarak öğrenmeniz olumlu olacaktır.

  Porsiyon miktarlarına aldanmayın: Restoranlarda genelde büyük servis tabakları kullanılır ve genelde porsiyon ölçüleri, önerilen miktarlardan daha fazladır. Porsiyon ölçüsünü tüketmeniz gerekenden fazla buldu iseniz, yemeğin daha az konulmasını isteyebilirsiniz. Eğer porsiyon büyüklüğünü bu yolla değiştiremediyseniz, ihtiyacınız olan kadarını tüketip, geri kalanını bırakmayı öğrenmelisiniz.

  Besin çeşitliliğine her yerde dikkat edilmelidir: Besin çeşitliliğini sağlamak, sağlık için çok önemlidir. Bu nedenle, dışarıda da tükettiğiniz besinlerde çeşitliliğe özen gösterin. Izgara etin yanında tüketeceğiniz salata, ayran ve 1-2 dilim kepekli ekmek ile menünüzde bütün besin gruplarından bulundurmuş olursunuz. Restoranlarda diyetinize uygun seçimler yapabilmek için, diyetisyeninize danışabilirsiniz.

  REFERANSLAR

  1) Duyff RL. Çeviri Ed: Prof. Dr. H. Tanju BESLER, Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN, Prof. Dr. Gülden PEKCAN, Dr. Berat NURSAL TOSUN, Amerika Diyetisyenler Derneği’nin GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ, John Wiley&Sons, Inc. (İzniyle Dora Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş), New Jersey.