BİZE ULAŞIN

  Diyetle İlgili En Çok Söylenen On Yalan

  Uzun süredir diyet yapıp, hala etkili sonuçlara ulaşamadıysanız ya da hızla zayıflayıp sonra verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, siz de bu yalanlardan birini veya bir kaçını kendinize söylüyor olabilirsiniz. Sizin için diyet yapan insanların en sık söylediği 10 yalanı derledik…

  Yalan 1: Bu pazartesi diyete başlıyorum…

  Çoğu insan zayıflama diyetine başlamak için pazartesi günlerini seçer ve sınırsızca yemek yiyeceğim son günler diyerek aklına her geleni sınırsızca tüketir. Hâlbuki kilo vermek için uyulması gereken en önemli kural vücudunuzun enerji dengesi kurabilmesine imkân tanımaktır. Bir gün çok yemek yiyerek, ertesi günde aç kalarak zayıflamanız mümkün değildir [1]. Hem neden sağlıklı yaşam fırsatını sürekli bir sonraki pazartesiye erteliyorsunuz ki? Bir beslenme ve diyet uzmanı ile görüşerek hem gerçekten sevdiğiniz besinleri tüketmeniz hem de kilo vermeniz mümkün…

  Yalan 2: Ben hiç abur cubur yemem ki zaten…

  İnsanların çoğu bunu söylüyor olsa da hayat tarzları tersini gösteriyor. Akşam televizyonun önünde yediğiniz cipsi ya da çocuğunuzun paketinden aşırdığınız bisküvileri fazladan alınan enerji ve abur cubur olarak görmeye başlamazsanız, dengeli bir zayıflama diyetini uygulamakta zorluk çekersiniz.

  Yalan 3: Sağlığım hakkında endişelenmek için daha çok gencim…

  Aşırı kilonun sağlığa verdiği zarar ne yazık ki yaş seçmiyor. Kaç yaşında olursanız olun, olmanız gereken ağırlıkta olmanız sizi gelecekte birçok kronik hastalığa yakalanmaktan koruyacaktır. Ayrıca hızlı verilen kilolarda sağlığınız için endişelenmenizi gerektiriyor.

  Yalan 4: Zayıflama diyetlerinde hiç lezzetli bir şey yok…

  Unutmayın ki, diyet bireye özeldir. Eğer komşunuzun ya da bir Hollywood starının diyetini uygulamaya devam ederseniz sizin için gayet lezzetsiz ve sıkıcı bir hal alabilir. Beslenme ve diyet uzmanınızla sevdiğiniz besinlerle ilgili düşüncelerinizi anlatın… Sağlıklı, lezzetli ve size özel diyeti daha rahat uygulayacaksınız.

  Yalan 5: Sağlıklı yiyecekler her zaman daha pahalıdır…

  Diyeti sağlıklı hale getirmek, sadece bütçe ile ilgili bir konu değildir. Mevsime göre bol bulunan sebze ve meyveleri tercih etmeniz, sofranızda kuru baklagillere yer vermeniz, mevsiminde bol olan balıkları tüketmeniz, tereyağı yerine sıvıyağ kullanmanız da diyetinizle ilgili atılan önemli adımlardır. Hem piyasa da her gün tükettiğiniz ekmekle aynı fiyatta kepekli ekmekler olduğunu da bildiğinizden eminiz.

  Yalan 6: Bütün gün yürüyorum ama işe yaramıyor…

  Her tempoda yürüyüşle enerji harcamanız mümkün fakat kilo verebilmek için tempoyu biraz arttırmak gerekiyor. Kalbinizin atışını hissedebildiğiniz bir hızda yürümelisiniz. Vücutta yağ yakımının ilk yarım saatten sonra başladığını da unutmayın.

  Yalan 7: Meyve ile meyve suyu aynı şeydir…

  Meyve ile meyve suyunun birçok farkı vardır. Meyve, suyuna göre daha fazla posa içermektedir. Bu yüzden sizi daha uzun süre tok tutar. Ayrıca, meyve suları genelde meyvelere göre daha fazla kalori içermektedirler. Hele de siz şekerli olanlarından tercih ediyorsanız…

  Yalan 8: Öğün atlayarak zayıflıyorum…

  Kendinize söyleyeceğiniz en büyük yalanlardan biri de budur. Çünkü siz öğün atlayarak zayıflamıyor, aç kalıyorsunuz. Ve bu açlık size bir sonraki öğünde daha çok yemek yediriyor. Aynı ölçüde yediğinizi iddia ediyorsanız, kısa bir süre sonra bu açlık nöbetleri sırasında kalorisi yüksek bir yiyeceğe saldıracağını garanti ederiz.

  Yalan 9: Limonlu ılık su, sirkeli su vs. gerçekten işe yarıyor… Baksana kaç kilo verdim… Yukarda adı geçenler ve diğer birçoğu yağ yakmanızı ya da kilo vermenizi sağlamaz. Eğer bu ürünleri tüketerek zayıfladığınıza inanıyorsanız, günlük yediğiniz yiyecekleri ve egzersiz yoluyla yaktığınız enerjiyi tekrar gözden geçirmelisiniz. Çünkü zayıflamanız bu iki önemli olaya bağlıdır.

  Yalan 10: Suplemanlarla (besinsel desteklerle) sağlıklı olarak zayıflarım…

  Bununla ilgili yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Ayrıca, sonsuza kadar yemek yemeden yaşamanız mümkün değildir. Sağlıklı beslenmenin ve zayıflamanın en önemli kuralı, yeterli ve dengeli bir diyet ile ihtiyacınız olan besinleri tüketmenizdir.

  REFERANSLAR

  1-)Baysal A. (2000) Beslenme. Hatiboğlu Yayınları, Ankara

  2-)Henry C.J.K (2006) Energy regulation and obesity lectures, sözlü bildirim, Oxford

  3-)Amerika Diyetisyenler Birliği (ADA), Tip of the day, www.eatright.com