BİZE ULAŞIN

  Diyet Yemekleri Hakkinda Beslenme Ve Diyet Uzmaninin Görüşleri

  Diyet yemekleri denince akla tadı tuzu olmayan, yutmakta bile güçlük çekeceğiniz lezzetsiz yemekler akla gelir. Diyet yemeği denince diğer bir akla gelen ise hastane yemekleridir. Diyet yemeklerinin gerçekte tek kapsamı bu mudur? Diyet yaparken hem tatsız tuzsuz yemekler mi yenmek zorundadır?

  Günümüzden yaklaşık 5–10 sene önce diyet yemekleri, genellikle tuzsuz ve yağsız pişirilen, haşlama ağırlıklı yemeklerden oluşuyordu. Bu diyet yemekleri hastanelerde diyet alması gereken hastalara servis edilmesinin yanı sıra, sağlıklı kişiler de diyet yaparken beslenmelerinde bu tarz diyet yemeklerine yer veriyordu. Fakat gıda endüstrisinin gelişmesi sadece fast-food besinlerin sayısının artmasına yaramadı ayrıca daha lezzetli diyet yemekleri hazırlanmasına da yardımcı oldu. Seneler içerisinde diyet yemeklerine lezzet ekleyen diğer unsurlar ise, sağlıklı yaşam trendinin ön plana çıkması, danışan ve müşteri beklentilerinin yükselmesi ile birlikte diyet sektöründe çalışanların bu konu üzerinde yaptıkları araştırma ve çalışmalar oldu. Küreselleşme ile ulaştığımız besin çeşidinin ve sayısının artmasıysa diyet yemeklerinin gelişmesini sağlayan diğer bir faktör oldu.

  HASTANEDE İYİ BİR DİYET YEMEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELER OLMALI?

  — Diyet yemeğinin soğumadan servis edilmesini sağlayacak servis arabaları ve servis tepsileri kullanılmalıdır.

  — Tuzsuz diyet alması gereken hastaların eğer böbrek hastalığı yok ise diyet yemeklerine potasyum klorür içerikli tansiyon yükselmesine sebep olmayan tuz çeşitleri eklenmelidir.

  — Şekersiz diyet alması gereken hastalara uygun tatlandırıcılar ile diyabetik diyete uygun diyet tatlıları hazırlanmalıdır. Hasta bu şekilde kendisini daha az kısıtlanmış hissedecektir.

  — Çeşitli hastalıkların diyetlerinde çeşitli besinlerin yer almaması gerekir. Örneğin diyabetik hastaların diyet yemeklerinde patates püresi veya pirinç pilavı gibi yiyecekler bulunmamalıdır. Bu durumda diyet yemeklerinin alternatifi yaratılmalıdır. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı servis edilmesi veya patates püresi yerine kabak püresi hazırlanması gibi.

  — Hastanede çalışan diyet aşçısı diyet yemekleri konusunda araştırmalar ve denemeler yapmalı, diyetisyen işbirliği ile diyet yemeği AR-GE organizasyonu kurulmalıdır.

  DİYET YAPIYORSANIZ İYİ BİR DİYET YEMEĞİNİ NASIL PİŞİREBİLİRSİNİZ?

  İyi ve lezzetli bir diyet yemeği hazırlamanın da çeşitli püf noktaları var.

  — Diyet yemeğinde kullanılan et çeşitleri genelde yağsızdır. Bu etler bazı kişilere son derece yavan ve tatsız gelebilir. Böyle bir durumda etli diyet yemeğine lezzet katmak için; etinizi daha yumuşak olması için düdüklü tencerede sebzelerle birlikte pişirmeyi deneyebilir veya rendelenmiş domatesin içerisinde renkli biberler ile sote yapabilirsiniz. Etli yemeklere ekstra yağ katmanıza gerek yoktur.

  — Diyet yemeğiniz ızgara et, tavuk veya balıktan oluşuyorsa, etlerin çok kuru olmaması ve daha lezzetli olması için bir gün öncesinden sütte veya baharatlı domates püresinin içerisinde bekletebilirsiniz. Kekik, acı pul biber gibi bazı baharatları pişirirken de ilave edebilirsiniz.

  — Diyet yemekleri gibi diyet tatlılarını da lezzetli yapmak mümkündür. Diyet tatlınızı hazırlarken yağlı süt yerine light süt kullanabilirsiniz. Şeker yerine toz tatlandırıcıları kullanmak hem alacağınız kaloriyi azaltır hem de kan şekerinizin daha dengeli olmasını sağlar. Yalnız diyet tatlınızı yaparken ısıya dayanıklı toz tatlandırıcıları tercih edin.

  — Diyet yemekleriniz eğer sebzeli olacaksa, birçok lezzetli ve değişik alternatif oluşturabilirsiniz. Sebzeleri tuzsuz ve yağsız suda haşlayabilir ve üzerine yoğurt, light mayonez ve baharatlar ile hazırlayacağını sosu dökebilirsiniz. Ya da sebzeleri buharda pişiriciniz ile pişirip, aynı sosu kullanabilirsiniz. Diğer bir yöntem sebzeleri iri iri doğrayıp yağ eklemeden düdüklü tencerede pişirmektir. Izgara sebzeler de en az yukarıdaki örnekler kadar lezzetli diyet yemekleridir. Kabak, patlıcan, renkli biberler, domates, soğan… Hangi sebzeyi seviyorsanız ve mutfakta hayal gücünüz ne kadar genişse seçenekleri o kadar arttırabilirsiniz. Sebzeleri ızgara ederken dumansız ızgara, yağsız teflon tava hatta tost makinenizi bile kullanabilirsiniz. Lezzetli bir diyet yemeği için ufak bir tüyo… Mantarları iyice yıkayın, saplarını ayırın, ortasına rendelenmiş light kaşar peynir ekleyin ve tost makinesine koyun… Kaşarlı köfte kadar lezzetli olacağından emin olabilirsiniz.

  — Diyet yemeklerinin eskiden tatsız tuzsuz olmasının en büyük nedenlerinden biri hiç yağ eklenmemesiydi. Yukarıdaki önerilere rağmen diyet yemeğinizi tüketemiyorsanız, sıvı yağ yerine yağ spreylerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  DİYET YEMEĞİ YAPMAK BANA GÖRE DEĞİL DİYORSANIZ…

  Mutfağınızı diyet mutfağına çevirmek zor geliyor ise, eve servis diyet yemeklerinden sipariş edebilirsiniz. Diyetisyeninizle birlikte size uygun menüyü seçebilirsiniz.

  Diyet yemeği ısmarlamakta bir diğer yol ise internet üzerinden yemek siparişi vermenizi sağlayan sitelerdir. Güvenilir ve uzun zamandır var olan sitelerde, diyet yemeği seçimleri yer alır.