BİZE ULAŞIN

  Çölyak Hastaliği:Buğdaysiz Bir Yaşam

  Çölyak; buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan ve gluten adı verilen bir proteine karşı ince barsakta, ömür boyu sürecek bir emilim bozukluğu hastalığıdır. Hastalığın insidansı 1/500 ile 1/3000 arasında değişmektedir.

  Çölyak hastalığının ilk belirtileri, bebeklerde 6. ay ek besinlere başlama ile ortaya çıkmaktadır. Tabi bu sadece bu dönemde ortaya çıkacağı anlamına gelmemektedir. Bireyde çölyak gelişmesi durumunda; büyüme geriliği, çomak parmak, anemi, kilo kaybı gibi durumlar gözlenebilir. Ayrıca ince barsak hasarı da en sık görülen bulgulardandır.

  Çölyak hastalığının tek tedavisi; tıbbi beslenme tedavisidir ve bu tedavi yaşam boyu sürdürülmelidir. Diyetine kesinlikle uyulmalı ve hataya pay verilmemelidir.

  Çölyak hastalarının diyetlerinde buğday, arpa, yulaf ve çavdar yasak olması nedeni ile genellikle mısır ve pirinç tercih edilmektedir. Çünkü mısır ve pirinçte, gluten oluşmadığı için çölyak hastaları için tüketimlerinde herhangi bir sakınca yoktur.

  Eğer evde çölyak hastası olan bir birey var ise bazı konularda daha hassas olunmalıdır. Çünkü sizin normal olarak tükettiğiniz bir besin onlara zarar verebilir. Örneğin reçel kabının içerisine kesinlikle normal ekmek batırmamak, normal ekmekle tost hazırlanan tost makinelerinin içerisi iyice yıkandıktan sonra çölyaklı bireye tost hazırlamak gibi küçük ama önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

  Okul veya kreşe giden çölyak hastası bir çocuğunuz var ise, bu konular öğretmenlere bildirilmeli ve aksi halde çocuğun sağlığının olumsuz etkileneceği hakkında bilgi verilmelidir. Çünkü çölyak hastalarında gerekli koşullar sağlanmadığında ve özel diyete uyulmadığında laktoz intoleransı gelişme olasılığı da ortaya çıkmaktadır.

  Daha büyük çocuklarda ise, pişirme yöntemlerine dikkat edilmelidir. Sindirimi zor olması nedeni ile kırmızı ve yeşil lahana, kurubaklagiller (fasulye, nohut, mercimek vb.), soğan, kızartma ile hazırlanmış besinler ve yağlı besinler bir süre verilmemelidir.

  REFERANSLAR

  1)National Institutes Of Health Web Site, 2007

  2)Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford

  3)Köksal G. (2000) Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Hatiboğlu Yayınevi, Ankara