BİZE ULAŞIN

  Çocukluk ve Gençlikte Beslenme: Sık Görülen Beslenme Sorunları

  AŞIRI BESLENME: Bebek ve çocukların aşırı beslenmesine neden olabilecek birkaç faktör vardır. Genelde bu yaş gruplarında aşırı beslenmenin hormonal bir düzensizlikten kaynaklanmadığı görülür. Çocukların aşırı beslenmesinin en sık görülen nedeni ise; Zamanında kazandırılmamış sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır. Şişman çocukların aileleri incelendiği zaman genellikle, aile bireylerinden birinin veya bir kaçının da kilolu olduğu gözlenir. Bunun dışında, çocuğa çok fazla vakit ayrılamaması durumunda, çocuğun ev yemekleri yerine dışarıda satılan besinlere yönelmesi de aynı sorunu gündeme getirebilir. Çocukların beslenme alışkanlıklarını evde kazandıkları düşünülürse, evde yapılan bazı uygulama hataları, yemek yemeye zorlanma, aşırı enerji yüklü bazı sağlıksız besinlerin kilo alması amacıyla verilmesi gibi faktörler aşırı beslenmeye, aşırı beslenme de bir süre sonra şişmanlığa ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

  BESLENME YETERSİZLİĞİ: Çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri büyüme ve gelişmeleri açısından muhakkak gereklidir. Bazı yanlış beslenme uygulamaları, çocukların yetersiz ve dengesiz beslenmesine neden olabilir. Bunun sonucunda, beslenme yetersizliği hastalıkları veya büyüme geriliği görülebilir. Çocukların büyüme ve gelişmelerinin ve beslenme durumlarının değerlendirilebilmesi için düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Bu kontrollere “büyümenin izlenmesi” adı verilir.

  Büyümenin izlenmesinde, çocukların ağırlıkları ve boylarının içinde bulundukları aylara veya yaşlara uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. Boy kısalığı genelde uzun dönem beslenme yetersizliği hakkında bilgi verirken, ağırlık kaybı kısa dönem beslenme yetersizliğinin göstergesidir. Fakat hem ağırlık hem de boy açısından geri kalmış ve beslenme yetersizliği nedeni ile hastalık belirtileri göstermeye başlamış bir çocuk, uzun bir dönem yetersiz beslenmiştir ve bu durumda tedavi alması gerekir.

  Bebek ve çocukların büyümelerinin düzenli olarak izlenmesi ve herhangi bir beslenme yetersizliği durumunda, beslenmelerinin bu duruma göre düzenlenmesi gerekir. Beslenme ve diyet uzmanları, yeterli enerji ve protein içeren bir beslenme programı hazırlayarak, çocukların ayına veya yaşına uygun ağırlık ve boya ulaşması için yardımcı olurlar.

  REFERANSLAR

  1)Hall D. (2001) Child Growth Foundation Seminar on the epidemic of obesity in Childhood, Seminer Özetleri, Londra

  2)Henry J. (2006) Childhood Obesity, Energy Regulation and Obesity Dersleri, sözlü ve yazılı bildirim, Oxford

  3)Köksal G. (2000) Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Hatiboğlu