BİZE ULAŞIN

  Ceviz

  Tezgâhlarda yeni yeni yerini almaya başlayan taze ceviz, tadı ile yaz sonunun hüzünlü ama bir o kadar da lezzetli tadıdır. Ceviz, her dem lezzet ve sağlık doludur. Taze veya kurutulmuş olması sağlık yönünden etkisi değiştirmez, taze ve kuru ceviz arasındaki fark, taze cevizin su içeriğinin daha fazla buna bağlı olarak da enerji içeriğinin daha düşük olmasıdır.

  Ceviz, meyvesi kadar tahtası da değerli olan, uzun ömürlü ve hoş kokulu geniş yapraklara sahip ağaçlarda yetişir. Esas vatanı Asya kıtasıdır.

  Ceviz, besin değeri oldukça yüksek bir besindir. İyi bir bitkisel protein kaynağı olmasının yanı sıra, omega-3 kaynağıdır. Omega-3 içeriği ile, vücudu iltihaplanmaya karşı korumakla kalmaz kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Bilimsel araştırmalarla saptanan kan kolesterolünü düşürücü etkisi, damar sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Ceviz aynı zamanda beynin besini olarak da adlandırılır. bunun sebebi; çocuklarda beyin gelişimini destekleyen omega-3 yağ asitlerinden zengin olmasıdır. Manganez ve bakırdan, aynı zamanda B vitaminlerinden ve liften zengindir. 30 gramı, 163 kalori içerir.

  Yapılan bilimsel araştırmalar, günde 45 gram ceviz tüketiminin; kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstereceğini bildirmektedir. Başka bilimsel çalışmalar ise, düzenli ceviz tüketiminin kemik sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini ve depresyon üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermiştir. Uzun dönemli bir başka bilimsel çalışma ise, günde 30 gram ceviz tüketiminin, safra taşı oluşum riskini %25 azaltabileceğini ortaya koymuştur.

  Dünya’da en güçlü antioksidan olarak kabul edilen melatonin, kişilerin rahatlamasına, rahat uyumasına yardımcı olur. Ceviz, melatonin içinde iyi bir kaynak olarak kabul edilir. Melatonin içeriği nedeniyle, hücre yenilenmesinde ve yaşlanmanın geciktirilmesinde de etkili olabileceği düşünülmektedir.

  Ceviz: Ne zaman, ne kadar, nasıl?

  Sağlığı korumak ve geliştirmek amacıyla her gün 30–45 gram tüketilmesinde sakınca yoktur. Enerji içeriği yüksek bir besin olduğu için tüketim miktarlarında aşırıya kaçmamak gereklidir.

  Cevizi mutfağınıza alın… Nasıl mı?

  Meyveli yoğurdunuza ekleyin.
  Haşlanmış sebzelerinize ekleyin.
  Cevizli az yağlı erişte yapın.
  Salatalarınıza ilave edin.
  Bal ile karıştırıp, sabah kahvaltılarınıza ilave edin.
  Editörlerden…