BİZE ULAŞIN

    Çavdar

    Enerji yoğunluğu yüksek, iyi bir karbonhidrat ve bitkisel protein kaynağıdır. Posa, magnezyum, selenyum ve B vitaminlerinden zengin olan çavdar; posa içeriği sayesinde kan şekerini dengeler, kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kabızlığı engeller. Triptofan içeriği ile mutluluk verici özelliğe de sahiptir.

    Çavdar zayıflama diyetlerinde rahatlıkla yer alabilecek bir tahıldır. Doyurucu etkisi ve tokluk süresini uzatması nedeni ile zayıflamaya yardımcıdır. Yoğun posa içeriği ile kadınlarda safra kesesi taşlarının oluşma riskini azaltır.

    Barsaktan geçiş süresini kısalttığından ötürü barsak kanserlerine karşı koruma sağlar. Ayrıca içerdiği lignanlar ile kalp sağlığını koruyucu etkileri de mevcuttur. Yapılan bazı çalışmalarda çavdar tüketiminin çocuklarda görülen astım riskini azalttığını göstermiştir.

    Çavdar da diğer hiçbir besin gibi mucizevî değildir. Aşırı tüketimi büyümeyi baskılayıcı etki gösterebilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda tüketim miktarlarına dikkat edilmesi gerekir. Çavdardan maksimum sağlık faydası sağlamak için diğer tahıl ürünleri ile karıştırarak tüketmek ve günlük alınan enerjinin %25’inden fazlasını çavdardan karşılamamak gerekir.