BİZE ULAŞIN

  Beslenme Önerilerilerine Mi İhtiyaciniz Var?

  Bir insanın ne zaman sağlıklı beslenme önerilerine ihtiyacı olabilir?

  HER ZAMAN!

  Gebe kalmak mı istiyorsunuz?

  Gebe misiniz?

  Bebeğinizi sütünüzle mi beslemek istiyorsunuz?

  Bebeğiniz ek besinlere mi başlayacak?

  Çocuklarınızın sağlıklı mı büyümelerini istiyorsunuz?

  Profesyonel ya da amatör sporcu musunuz?

  Kilo mu kaybetmek istiyorsunuz?

  Yoksa zayıfım, kilo almalıyım mı diyorsunuz?

  Hep formda kalayım diyenlerden misiniz?

  Sağlıklı ve uzun bir yaşam mı istiyorsunuz?

  Sağlık problemlerinizin azalmasını mı istiyorsunuz?

  Ailede yaşlı birileri mi var?

  Catering şirketiniz mi var?

  Bu sorulardan bir ya da birkaç tanesine “EVET” yanıtı verdiyseniz, sizinde bir “diyetisyen” ile görüşme vaktiniz gelmiş demektir.

  “GERÇEK” DİYETİSYENLER VE DİĞERLERİ… İki resim arasındaki 7 BELİRGİN farkı bulun…

  Gerçek beslenme bilimi otoriteleri mi kim? Tabiî ki “GERÇEK” beslenme uzmanları ve diyetisyenler… Olmadık vaatlere yüksek meblağlar ödemeden önce,

  —Karşınızdaki kişiye “Beslenme ve Diyetetik Bölümü” mezunu musunuz? diye sorun. Üç dört günde beslenme ile ilgili sertifikalı programlardan yararlanan sonra da kendilerini beslenme uzmanı olarak tanıtan kişilerden uzak durmalısınız. Biliyorsunuz ki, uzmanlık bir haftada kazanılabilecek bir yetenek değil, yıllarca emek vererek ulaşılabilecek bir noktadır. Gerçek beslenme uzmanları, dört yıllık bir lisans eğitiminden sonra bu unvanı kullanmaya hak kazanırlar. Unvan hırsızlarından uzak durun.

  —Kişilerin akademik unvanlarına aldanmayın. Uzmanlık alanlarını araştırın.

  —Size tek bir “mucize besin önerip, sizi zayıflatmaya çalışanlardan uzak durun. Unutmayın ki, yaşamımızı sürdüren besinlerin sadece biri ya da bir kaçı değil, hepsi birer mucizedir.

  —Diyet ürünleri ya da tabletleri satan bazı bireyler kendilerini beslenme danışmanı olarak tanıtabilirler. Gerçekte bu bireylerin beslenme bilgileri sınırlıdır.

  —Alternatif tıp adı altında yurtdışından getirilmiş her ürüne ya da her yönteme kanmayın. Kendinize bir bekleme süresi ayırın ve uzmanlara konu hakkındaki fikirlerini sorun.

  —Hızlı ve kolay şekilde kilo verdiren, iyileştiren yöntemler öneren kişilerden uzak durun. Aldığınız on kiloyu bir günde almadığınız gibi, 10 günde de veremeyeceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Unutmayın ki, sağlık emek ister.

  —Tek çeşit beslenme ya da günde on saat süren egzersizler öneren programlardan uzak durun. Ömrünüzün sonunuza kadar lahana çorbası içemeyeceğiniz gibi, günde on saatinizi de egzersize ayıramazsınız. Sağlığınız ve arzu ettiğiniz kilo sadece “YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ” ile size ömür boyunca eşlik edebilir.