BİZE ULAŞIN

  Bebek Beslenmesi

  Nihayet 9 ay boyunca yüzünü görmek ve onu kucağınıza almak için sabırsızca beklediğiniz süre doldu… Eve girerken ilk gülümsemesini paylaştı sizinle… Artık anne/babasınız… Ve bizlerden çok daha farklı ihtiyaçları olan biri de sizinle… Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için onu iyi beslemeniz gerektiğini biliyorsunuz… Ama nasıl? Diye düşünüyorsanız cevabı çok kolay…

  ANNE SÜTÜ DÜNYADAKİ TEK “MUCİZEVΔ BESİNDİR

  Evet, yanlış okumadınız. Dünya üzerindeki tek mucizevî besin anne sütüdür. Bebeğinizi besleyebileceğiniz en iyi besin kaynağıdır… ÇÜNKÜ,

  ** Bebeğiniz için en ideal sıcaklığa sahiptir.

  ** Bebeğinizi doğum sonrası görülen sarılıktan, bulaşıcı hastalıklardan ve pişikten korur.

  ** Bebeğinizin çene ve diş gelişimi için önemlidir.

  ** Bebeğiniz için uzun dönem koruma sağlar… Anne sütü alan bebeklerde gelecek dönemlerde obezite, şeker hastalığı gibi hastalıklar daha az görülmektedir.

  ** Anne sütü alan bebeklerin bilişsel zeka puanlarının (IQ) diğer bebeklere göre ortalama 8 puan daha fazla olduğu araştırmalarca gösterilmiştir.

  ** Bebeğiniz ile sizin aranızda sevgi bağı kurulmasına yardımcıdır.

  ** Daha az yorulursunuz. Çünkü anne sütünü hazırlamanıza gerek yoktur. Bebeğinizi emzirmek gevşemenizi sağlar.

  ** Bebeğinizi emzirerek, göğüs ve yumurtalık kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

  ** Anne sütü, bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan besin öğelerini içermektedir.

  -Anne sütü en kaliteli protein kaynağıdır.

  -Anne sütü, bebeğinizin gelişimi için gerekli olan yağ asitlerini (omega-3 ve omega-6 serisini) içermektedir. Beyin gelişimi için gerekli olan ve bir omega-3 türevi olan DHA’ yı da içermektedir.

  -Anne sütü K ve D vitaminleri dışında bebeğin bütün vitamin gereksinmelerini karşılar.

  -Anne sütünde bulunan kalsiyum, demir ve çinko minerallerinin vücutta kullanımı yüksektir.

  YANLIŞLARA ALDANMAYIN! Artık ülkemizde bu yanlışlar çok sık gözlenmese de, hala bu uygulamaların devam ettiğini görmek mümkün…

  ** İlk gelen sarı süt bebeğe verilmez… YANLIŞ! Doğumdan sonra yaklaşık bir hafta boyunca gelen süt “kolostrum”dur. Her ne kadar ülkemizde uzun süre verilmemesi gerektiğine inanılmışta olsa, kolostrum bebek için çok yararlıdır. Kolostrum A vitamini, çinko ve protein yönünden zengindir ve steril bir dünyadan yeni gelen bebeğinizi hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir.

  ** Bebeğe ilk kez anne sütü verilmeden önce beklenir… YANLIŞ! Doğumdan ilk yarım saat ila bir saat arası bebeğe anne sütü verilmesine başlanmalıdır. 3 ezan bekleme vs. gibi bazı yanlış inanışlar anne sütünün kesilmesine neden olur.

  ** Senin sütün bebeğe yetmiyor… YANLIŞ!/DOĞRU: Sütünüzün bebeğinize yetmediğine hemen inanmayın. Pozitif düşünceler, stressiz ortam, bebeğe duyulan sevgi ve doğru beslenmeniz ile süt miktarını arttırmak mümkün! Bebeğiniz siz emzirirken uyuyakalıyorsa ya da beslenmesi bittikten sonra uyuyakalıyorsa, keyifli ise ve aylık kontrollerinde büyüme ve gelişmesi normal olarak değerlendiriliyorsa, SÜTÜNÜZ YETERLİDİR! Eğer yukarıda bahsi geçen sorunlardan bir veya bir kaçı ile karşılaşıyor iseniz, hemen pes etmeyin… Stres ve gerginlik süt miktarını azaltır. Motive olun ve bebeğinizi emzirmeye devam edin. Ve bir diyetisyene bebeğinizin beslenmesi hakkında bilgi edinmek için danışın…

  ** Sadece anne sütüyle olmaz, biraz da su ver… YANLIŞ! Bebekler için İLK ALTI AY sadece anne sütü yeterlidir. Anne sütü D vitamini dışında bebeğin bütün besinsel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu nedenle, ilk altı ay bebeğinize anne sütü dışında bir yiyecek veya içecek –bu su bile olsa- vermenize gerek yoktur.

  ** İlk altı aydan sonra anne sütü vermeyi kesebilirim… YANLIŞ! İlk altı aydan sonra bebeğinizi farklı besinlerle tanıştırmanız gerektiği doğru fakat bu bebeği sütten kesmeyi gerektirmez. Çocuğa iki yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilebilir.

  BEBEĞİNİZ İLK ALTI AYINI DOLDURDUKTAN SONRA NASIL BESLENMELİ?
  İlk altı aydan sonra anne sütüne ek olarak “tamamlayıcı besinler” de bebeğin beslenmesinde yer almalıdır.

  6. ayda: Yoğurt, devam mamaları, meyve ve sebze suları, pekmez ve yumurta sarısının ¼’ü verilebilir.

  **Yoğurdun evde yapılmış olmasına

  ** Yumurtanın 10-12 dakika haşlanarak hazırlanmasına

  ** Meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olması ve cam rende kullanılmasına

  ÖZEN GÖSTERİN…

  7. ayda: ½ yumurta sarısı, pirinç unu, pirinç, devam maması, iyi ezilmiş tavuk ve balıketi, dana kıyması, bitkisel sıvı yağlar, sebze çorbaları da bebeğin öğünlerine eklenebilir.

  ** Yumurtanın 10-12 dakika kadar haşlanmış olmasına,

  ** Tavuk, balıketi ve kıymanın iyi pişmiş ve iyi ezilmiş olmasına,

  ** Sebzelerin haşlama sularını dökmemeye,

  ÖZEN GÖSTERİN…

  8. ayda: Artık tam yumurta sarısı ve tahıl ürünlerinin büyük bir kısmını tüketme zamanı… İyi pişmiş ve ezilmiş sebze yemekleriyle arası nasıl?

  ** Yumurtanın 10-12 dakika kadar haşlanmış olmasına,

  ** Yemeklerin bebeğin ağzında ezebileceği kıvamda olmasına,

  ÖZEN GÖSTERİN…

  12. ayda: Artık sizin yediklerinizi dikkatle inceleyip, başka yemekler yemesine gerek yok… Sizin tükettiğiniz besinleri tüketecek kadar büyüdü.

  ** Bebeğin tüketeceği besinlere ilk bir yıl tuz ve baharat eklememeye,

  ** Bebeğinize bir yaşına kadar katkı maddeleri içeren ürünler vermemeye,

  ** Bebeğinizi kızartma ve kavurmalardan uzak tutmaya,

  ÖZEN GÖSTERİN…

  REFERANSLAR

  1)Köksal G. (2000) Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Hatiboğlu Yayınevi, Ankara

  2)Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford