BİZE ULAŞIN

  Baharatliklar Arasindan Kekik

  Kendine özel kokusu ile yemeklerimize lezzet katması amacı ile kullanılan kekik, yeşil yapraklarının kurutulması ile elde edilmektedir. Kekik sağlık açısından vücuda birçok faydası bulunması nedeni ile diğer baharatlardan daha ayrıcalıklıdır.
  Çok eski çağlardan bu yana kullanılan kekiğin ilk olarak göğüs ağrılarını azalttığı ve öksürüğü engellediği görülmüştür. Özellikle içerisinde bulunan timol yağ bileşiği sayesinde antiseptik, güçlendirici ve uyarıcı olduğu yapılan çalışmalar sonunda görülmüştür.
  Kekik, kanın pıhtılaşmasında ve kemik mineralizasyonun da görevli olan K vitaminini içeren bir bitki olmasının yanı sıra iyi bir posa kaynağıdır. Ayrıca içeriğindeki demir minerali sayesinde kemik iliğinde hemoglobin üretimine ve enerji üretimine katkıda bulunmaktadır. Kemik gelişiminde önemli olan diğer bir mineral olan manganezde yine kekik içerisinde yer almaktadır.
  Kekik bitkisinin en önemli özelliği, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görevlidir. Bu sebeple yemeklerde ve salatalarda kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  Anti-ageing besinler içerisinde kekikte bulunmaktadır. Beyin ve sinir sistemindeki yararlı yağ asitlerini arttırması nedeni ile yaşlanmayı geciktirmektedir.
  Günümüzdeki yaşam koşullarının uygun olmaması nedeni ile vücudumuzda yüksek miktarda serbest radikal oluşumu gözlenmektedir. Kekik antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir.
  Kekik sadece salatalara lezzet katması amacı ile kullanmak kekikten yeteri kadar faydalanamamak anlamına gelmektedir. Yapmış olduğunuz yumurtadan balıklarınıza, çorbalarınızdan mangallara, soslarınızdan baklagil yemeklerine kadar her yerde tüketmelisiniz.