BİZE ULAŞIN

  B3 Vitamini(Niasin)

  Görevleri nelerdir?

  —Organizmadaki enzimlere yardım eder.

  —Taimin gibi vücudunuzdaki bütün hücrelerde karbonhidratların parçalanmasını hızlandırmaktadır.

  —Merkezi sinir sisteminin faaliyetlerini düzene sokar.

  —Yağ asidi sentezini ve kandaki kolesterolün miktarını etkilemektedir.

  —Kırmızı kemik iliğinin ve kanın oluşumuna katılan diğer sistemlerin faaliyetlerini düzenler.

  Yeterli miktarda alınmadığı durumlarda;

  Diyetinde yeterli miktarda protein alan kişilerde niasin yetersizliği görülmemektedir. Niasin yetersizliği eğer bireyin vücudunda çok fazla ise pellegra hastalığı görülmektedir. Pellegra hastalığında; önce kilo kayıpları gözlenir, daha sonra sindirim sisteminde ve merkezi sinir sisteminde bozukluklar görülmekte ve dermatitis meydana gelmektedir. Deride iltihap ve pigmentasyon meydana gelir. Pellegralı bireylerde demans(zihinsel karışıklık) ve diyarede meydana gelmektedir. Diyare, demans ve dermatitis nedeni ile pellegraya 3D hastalığı da denmektedir.

  Peki ya fazla tüketiyorsanız;

  Aşırı niasin alımı besinlerle değil suplamen kullanımı nedeni ile olmaktadır. Sonuç olarak ise karaciğer hasarı, kanda şekerinin ve ürik asidin yükselmesi, deride kaşıntı ve kızarıklık meydana gelir. Eğer doktorunuz size supleman almanızı önerdi ise kesinlikle sizin gereksinmeniz kadar olmasına dikkat etmelisiniz.

  Zengin kaynakları inceleyelim;

  Proteinden zengin besinler yani; kırmızı et, tavuk, balık gibi besinler niasin açısından da zengin besinlerdir. Bunun dışında kurubaklagiller, ceviz, fındık, patates ve buğdayda zengin kaynaklarındandır.

  REFERANSLAR

  1)Duyff RL. Çeviri Ed: Prof. Dr. H. Tanju BESLER, Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN, Prof. Dr. Gülden PEKCAN, Dr. Berat NURSAL TOSUN, Amerika Diyetisyenler Derneği’nin GELİŞTİRİLMİŞ BESİN ve BESLENME REHBERİ, John Wiley&Sons, Inc. (İzniyle Dora Ticaret ve Gıda Sanayi A.Ş), New Jersey.

  2)Köksal G. (2000) Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi, Hatiboğlu Yayınları, Ankara

  3)Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford

  4)Ralph A. (1993) Human Nutrition and Dietetics, Churchill Livingstone, Edinburgh