BİZE ULAŞIN

  Anoreksiya Nervosa

  Bireylerde oluşan aşırı zayıf olma saplantısı ile ortaya çıkar. Anorektik bireylerde şişmanlıktan korkma ve kendini şişman hissetme durumu gözlenir. Birey ideal ağırlığına gelmeyi reddeder. Zayıflamak için diüretik (idrar yapıcı), laksatif kullanımı yaygındır. Bu hastaların yanı sıra aşırı besin tükettikten sonra pişman olarak zorla kusma görülür.

  Anoreksiya Nervosa, tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vücutta azalan yağ dokusu nedeniyle amonera (menstrual periyotların olmaması), oluşan beslenme yetersizliği nedeni ile saç ve deride kuruluk, mide bulantısı, protein yetersizliğine bağlı vücutta ödem, tansiyon ve vücut sıcaklığında düşüklük gözlenebilir.

  Anorektik bir hastada yaşamın devamlılığını tehlikeye atan vücut ağırlığı düzeltilmelidir. Birey kilo ile ilgili saplantılarından kurtulmalıdır.

  Beslenme tedavisi, psikolojik tedavi ve ilaç tedavisi anoreksiya nervosanın temel tedavilerini oluşturur. Beslenme tedavisinde, anorektik birey ile doğru iletişim, beslenme bozukluğunun düzeltilmesinde önemlidir. Çünkü anorektik bireyler genellikle hasta olduklarını kabul etmezler.

  REFERANSLAR

  1)Dönmez N. (2005) Tip 1 DM’de yeme bozuklukları ve tıbbi beslenme tedavisi, Klinik Çocuk Forumu, Mayıs- Haziran sayısı

  2)Nutrition Society (2005) Clinical Nutrition, Blackwell Science, Oxford

  3)Ralph A. (1993) Human Nutrition and dietetics, Churchill Livingstone, Edinburgh