BİZE ULAŞIN

  Kişisel Beslenme Tarihiniz

  Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek ve artık sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek istiyorsanız öncelikle kişisel beslenme tarihinize bir diyetisyenle birlikte göz atmalısınız…

  KİŞİSEL BESLENME TARİHİNİZDE HANGİ BİLGİLER Mİ VAR?

  Kaç ay anne sütü aldınız? Bilimsel araştırmalar, kısa süre anne sütü alan kişilerin gelecek yaşantılarında obez olma riskinin daha fazla olduğunu belirtiyor.

  Oyun çağı döneminde beslenme alışkanlıklarınız nasıldı? Beslenme alışkanlıklarınızı ilk kazandığınız dönem 1–3 yaş arasıdır.

  2-4 yaş arasında obezite riskiniz var mıydı? Çocukların ilk yağ dokularının ciddi anlamda arttığı dönem 2-4 yaş arasıdır. Bu dönemde aşırı kilo artışı gözlendi ise gelecek yaşlarınızda yağ hücresi sayınızın fazla olması nedeniyle obez olma riski taşıyor olabilirsiniz.

  Çocukluk ve gençlik döneminde obez miydiniz? Eğer yanıtınız evet ise, ileri yaşlarınızda da yağ hücre sayınızın fazla olması nedeniyle obez olma riskiniz olabilir.

  Çocukluk ve gençlik döneminde bulimia nervosa geçirdiniz mi? Blumia nervosa geçirdiyseniz, karbonhidrat alma ataklarınız yeniden baş gösteriyorsa beslenme açısından risk altında olabilirsiniz?

  Aile bireylerinde herhangi bir kronik hastalık var mı? Ebeveynlerinizden biri obez ise obez olma riskiniz %20, ikisi birden obez ise obez olma riskiniz yaklaşık %40’tır. Ayrıca diyabet, kalp, tansiyon gibi kronik hastalıklar aile fertlerinde varsa beslenmenizi düzenleyerek riski azaltmanız gerekir.

  Günde kaç öğün besleniyorsunuz? Uzun süreli açlıklar ve öğün atlama alışkanlığı kan şekerinizi dengesizleştirerek, birçok sağlık sorunun kapısını açabilir.

  Atıştırma alışkanlığınız var mı? Atıştırma alışkanlığınız varsa neler atıştırıyorsunuz ve neden atıştırıyorsunuz? Atıştırma nedenleriniz, atıştırma sıklığınız, atıştırdığınız yiyecekler sağlığınızla ilgili değişikliklere yol açabilir.

  Sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyecekler: Sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyecekler nedeniyle, tek tip besleniyorsanız en kısa sürede beslenme alışkanlıklarınız gözden geçirilmelidir.

  Alkol tüketiyor musunuz? Eğer tüketiyorsanız sıklığı, tüketim miktarınız nedir ve genelde hangi içecekleri tercih edersiniz? Alkol tüketim alışkanlıklarınız, vücudunuzda besinlerden aldığınız öğelerin kullanım düzeyini etkileyerek uzun dönemde vitamin ve mineral yetersizliklerine ve çeşitli hastalıklara yol açabilir.

  Gece yemek yeme alışkanlığınız var mı? Gece uyanıp yemek yiyorsanız ve yemek yeme ataklarınız haftada üç kezden daha fazla oluyorsa, gece yeme sendromu adı verilen psikolojik temelli beslenme bozukluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

  Öğünlerinizi nerede tüketiyorsunuz? Eğer cevabınız ayaküstü veya TV-PC karşısında ise, gelecekte obez olma riski taşıyor olabilirsiniz.

  Hangi içecekleri, ne sıklıkta ve ne miktarda tüketiyorsunuz? İçecekler; günlük kalori ve şeker alımınızı, vücutta çeşitli vitamin ve minerallerin kullanım düzeylerini ve günlük kafein alımınızı etkiler. Tüketme alışkanlığınız olan içeceklerin muhakkak değerlendirilmesi gerekir.

  Yemek yaparken hangi yağları kullanıyorsunuz? Tek çeşit yağ kullanmak vücudunuz için gerekli olan bazı yağ asitlerini almanıza engel olabilir.

  Yemek yaparken hangi pişirme yöntemlerini tercih ediyorsunuz? Tercih ettiğiniz pişirme yöntemlerinin sağlığınız üzerinde direk etkisi olabileceği göz ardı edilmemelidir.

  Besin tüketim sıklığı kaydınız: Diyetisyeniniz tarafından tutulacak bu kayıt ile beslenme alışkanlıklarınız genel bir bakış açısı ile saptanabilecektir.

  Besin tüketim kaydınız: Günlük enerji, karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, mineral ve posa alımınız hakkında bilgi verir. Beslenme yanlışlarınızı saptamanızı kolaylaştırır.