BİZE ULAŞIN

  Sporcu Beslenmesi

  Sporcu beslenme hizmetlerimiz kapsamında;

  Sporcuya özgü beslenme eğitimi: Sporcunun profesyonel alanına özgü besinsel ihtiyaçlarının karşılanması ve temel beslenme ilkelerinin anlatılması temeline dayanır. Sporcular ile birlikte antrenörleri ve ailesi de beslenme eğitiminin içerisine alınmalıdır.

  Spor dalına özgü beslenme programı: Sporcunun profesyonel alanına göre yapılması gereken –örneğin karbonhidrat yüklemesi gibi- özel bir uygulama varsa, bu durum göz önüne alınarak beslenme programı hazırlanır. Farklı spor branşlarında, vücudun ihtiyaç duyduğu enerji türü birbirinden farklıdır. Kısa süreli ve güç gerektiren spor dallarında patlama enerjisi gerekirken, uzun mesafe koşuları gibi dayanıklılık sporlarında hem kısa sürede üretilen enerjiye hem de uzun sürede üretilen enerjiye vücudun ihtiyacı olur. Yine takım sporlarında; sporcunun takımda yer aldığı pozisyona göre besinsel ihtiyaçları farklılık gösterir. Antrenman sıklığı, antrenman süresi gibi faktörler de sporcunun beslenme ihtiyaçlarını farklılaştırabilir.

  Müsabaka öncesi-sırası ve sonrasında beslenme ilkeleri: Sporcuların beslenmesinde en özel alan profesyonel spor alanına göre müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğidir. Çünkü bu konu sporcunun yarışta göstereceği performansı birebir etkilemektedir.

  Sağlıklı vücut ağırlığının korunması ve denetimi: Kilo kategorisine göre yarışan sporcular açısından oldukça önemli bir konudur. Performansta düşüş yaratmadan kilo kaybının veya yönetiminin sağlanması gerekir.