BİZE ULAŞIN

Mine Cantürk 8 ayda 25 kilo verdi

Kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahseder misiniz?

1985 yılı Ağustos ayında 7 aylık doğmuşum. Babam ve annem kilolu insanlar olmasına rağmen çocukluğum çelimsiz, çiroz diye tabir edilen ve bağışıklık sistemi çökük sıska bir çocuk olarak geçti. Hayatım boyunca her türlü üzüntüyü ve sevinci yemek yemekle karşılayan biriydim.(atıştırmak, geçiştirmek değil, sofra dolusu…) Buna rağmen evlenene kadar kilolu sayılabilcek bir durumum yoktu. Yemek yemek bana apayrı bir haz veriyordu, acıyı hafifleten, mutluluğu katlayan birşeydi. 2010 yılında evlendiğimde artık o anne evinde zorla yedirilen sağlıklı ve saatinde yenen yemekleri yemek zorunda değildim, saat kaç olursa olsun canımın istediğini yemeye başladım. Hamur işi olmadan gün geçirmiyordum. Hatta neredeyse karbonhidrat aşığı biriydim. Üstüne birde yeni uyku düzeni, uzayan mesailer, ev işleri geldi derken 70 kiloya kadar çıktım. 2012 yılında hamile kaldığımda 70 kiloydum üzerine 10 kilo alarak 80 kiloya ulaştım. 2013 yılında doğumda bebeğimi kaybettiğimde psikolojik etkenlerde baş gösterdi ve ben kendimi tabaklar dolusu yemeklere verdim. Yedikçe rahatladığımı sanmaya başladım. Sigara bile iştahımı kesmiyordu. Yavaş yavaş doyma duygumu kaybediyordum, şişkinlik ve rahatsızlık hissetmek bana göre doymaktı…

Daha önce zayıflamayı denemiş miydiniz? Eğer denedi iseniz hangi metotları?

2006 yılında kendi çabalarımla internette yazan sağlıksız diyetlerle, öğün atlayarak, aç kalarak, salatadan başka birşey yemeden 10 kilo verdim. Ama tabiki o kiloyu sabit tutamadım, sağlıksız besleniyordum ve normal yemeklere geçtiğim an hızla kilo almaya başladım.

Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?

Aslında içine girebilecek kıyafet bulduğum sürece asla kendimi kilolu görmedim. Hatta göbek belli değilse sorun yoktu bana göre. Ne zaman 44 bedeni dahi zorlamaya başlayıp, mağazalarda XL olan kıyafetler bile zor olmaya başladı, işte ozaman kilo vermem gerektiğini düşünmeye başladım ancak bir türlü uygulayamıyordum. Yemek yemeden duramadığım gibi gidişatımıda durduramıyordum. Gittikçe bunalıma girmiştim. hayatımın ve pisikolojimin beni çok zorladığı, sorunlu, sinirli, kırgın ve üzüntülü hatta ağlamaklı olduğum 2014 yılı kurban bayramı arefesinin gecesinde aniden zayıflamaya karar verdim.

Serkan Bey’le çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Ulaşmak istediğim kilo çok uzaktı ve tek başına yapmam mümkün değildi. Buhranlı geçirdiğim bayram arefesi gecesi elimde söylediğim pizzanın son dilimi ile gece yarısı internet üzerinden diyetisyen aramaya başladım. Kendimi okadar kötü hissediyordum ki, Daha fazla arama yapma gereği dahi duymadım. İlk aramamda karşıma web sitesi çıktığında Serkan Bey’i tanımıyordum, başarı hikayelerini hızlıca okudum ve mail atmaya karar verdim. Bayram sabahı çok erken bir vakitte mailime telefon ile dönüş yaptığında en yakın güne randevu almakla başladı benim hikayem…

Kilo verme sürecinizden bahseder misiniz?

Ben tıka basa uygunsuz saatlerde ara öğünsüz 3 ana öğünle neredeyse her öğün karbonhidratla hayatını devam ettiren biri olarak 6 öğünü kapsayan kuruyemişli, meyveli, etli, sebzeli listelerle hiç açlık çekmedim. Çünkü önce göz doygunluğum, sonra karın doygunluğumu savunan biri olarak bu gerçekten çok önemliydi. Herhafta sıkılmadan, güle oynaya gittim muayenehaneye. Haftalık listelerimi ofis bilgisayarıma duvar kağıdı yapıp takip ettiğim, hatta alarm kurduğum zamanlar oldu çünkü yoğun tepolu yemek yemeye vakit bulamayacağım stresli bir işim var ama Listelerimi harfiyen uyguluyordum… Zaruri olmayı bırakın hiç bir şekilde 7-8 ay kıyafet alışverişi yapmadım, mevcut giysiler bollaştıkça daha da mutlu oluyordum ve 1 seneyi doldurduğumda artık istediğim kilodaydım.

Hiç motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlar oldu mu? Bu süreci nasıl aştınız?

Hiç motivasyonumu kaybetmedim açıkçası evet emek isteyen bir şey, evet zaman zaman duraklamalar yaşanabiliyor ama asla zor değil. Her hafta değişimi gözle görmek gerçekten heyecan verici bir şey. Etrafımda gittikçe yeni beni farkeden insanların övgüleri, eşimin ve en yakın arkadaşımın desteği ile başaracağım dedim. Hatta Serkan Bey zaman zaman mağaza gezmemi, aynı kıyafetin en büyükten en küçüğe tüm bedenlerini denememi söylemesi bile başarmaya olan inancımı katladı. Her seferinde bir küçük bedene girebilmek paha biçilemezdi. Ben mutlu oldukça benle beraber mutlu olan, dinleyen, güler yüz gösteren dahası bana inanan sevgili doktorum Serkan Bey sayesinde motivasyonum hep canlı kaldı.

Diyet süresince herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullandınız mı?

Hiç bir şekilde bitkisel destek veya ilaç kullanmadım. Bu tarz şeylerede inancım hiç olmadı zaten.

Zayıflamak isteyenlere ne önerirsiniz?

Kilo verip sağlıklı olmayı önce insanın kendisinin bunu gerçekten istemesi gerekli. Bahaneler arkasına saklanmamak gerek. Aburcuburlar sizi daha mutlu bir insan etmez. Dışardan gelebilecek her türlü olumsuz düşünceye kulak asmamak, başarmak istemek, . çabalamak, inanmak hepsi bu.. sonra sağlıksız atıştırma ve yiyecekleri sağlıklı olanlarla değiştirmek.. Zayıf biri olmak, her ne kadar görsellik için cazip gelsede, önce sağlık için mutlaka gerekli… Hayat; kiloların getirdiği hastalıklarla, hantallıkla, istenileni giyememekle geçirmek için çok kısa…

Sağlıklı kiloda olmak yaşamınıza neler kattı?

Merdiven çıkmak, uzun yol yürümek, mağazalarda istediğim kıyafetleri sorunsuz alabilmek hatta harika topuklu ayakkabılarla saatlerce ayakta kalabilmek artık hayal değil. Daha mutlu, daha öz güvenli, daha güzel, daha sağlıklı biriyim artık.