BİZE ULAŞIN

  7,5 Ayda 50 Kilo Veren Danişanimiz Ali Arif Buzkiran

  Ali Arif bey, kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahseder misiniz?

  Küçüklüğümden beri kilolu biriydim. Hiç zayıf olmadım. Son 3 senedir işsiz olduğum için daha hareketsiz yaşamaya başladım ve iştahıma yenildim. Sonuçta 127 kg ulaştım. O dönemde evden bile çıkmadığım zamanlar oldu.
  Daha önce zayıflamayı denemiş miydiniz? Eğer denedi iseniz hangi metotları?

  Akupunktur ve diyetisyen yardımları ile zayıflamayı denedim. 6 aylık dönemde 14 kg vermiştim. Ama her ikisinde de kısa zamanda çok daha fazla kilo aldım. Kilo konusunda Serkan Bey’le tanışana kadar hep bir kısır döngünün içerisinde hapsolmuş durumdaydım.

  Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?

  Aşırı kilolarım beni rahatsız etmeye başlamıştı. Sağlık sorunlarımın olacağından korkmaya başladım. Artık kilolarımdan ötürü sosyal yaşantım, kariyerim ve sağlığım etkilenmeye başlamıştı ve sonuçta zayıflamaya karar verdim.
  Serkan Bey’le çalışmaya nasıl karar verdiniz?

  Serkan Bey’in Taksim bölgesinde başarılı bir diyetisyen olduğunu duymuştum. Bu nedenle de kendisi ile görüşmeye karar verdim. İlk tanıştığımız anda da doğru karar verdiğimi anlamış oldum.
  Kilo verme sürecinizden bahseder misiniz?

  Serkan Bey’in de daha önceki diyetisyen tecrübelerimden ötürü benimle fazla ilgilenmeden bir diyet listesi oluşturacağını düşünmüştüm fakat yanılmışım. İlk haftadan itibaren her hafta görüşmelerimizde yağ-kas ve metabolizma ölçümümü tekrarladı ve beslenme programlarımı bu verilere göre oluşturdu. Beslenme günlüklerim üzerinde tartışarak süreci nasıl daha etkili hale getirebileceğimizi konuştuk. Serkan Bey, danışanlarının yaşam tarzlarına çok önem gösteriyor. Beslenme programınızda sevdiğiniz yiyeceklere de mutlaka yer veriyor. Bunun dışında sadece bir beslenme programı oluşturmuyor, sağlıklı beslenmenin öneminden de her görüşme de bahsediyor. Süreç zarfında bir şekilde hayatınıza entegre oluyor ve yaşamınızın bir parçası haline geliyor. 7.5 ayda 127 kg’dan 77 kg indim, tam 50 kilo verdim ve başarı ile koruyorum.

  Hiç motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlar oldu mu? Bu süreci nasıl aştınız?
  Motivasyonumu hiç yitirmedim. Çünkü kilo vermemin yavaşladığı dönemlerde bile Serkan Bey bana destek oldu. Ayrıca bilimsel ayrıntıları bana benim anlayacağım şekilde düzenli olarak açıkladı. Her zaman bir ekip olduk.

  Diyet süresince herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullandınız mı?

  Zayıflama sürem boyunca hiç bir ilaç veya bitkisel destek kullanmadım. İtiraf etmeliyim egzersiz ve yürüyüş yapmayı da pek sevmiyorum. Sadece Serkan Bey’in hazırladığı beslenme programlarını uygulayarak kilo verdim.

  Zayıflamak isteyenlere ne önerirsiniz?
  Anlaşabilecekleri, paylaşabilecekleri ve güvenebilecekleri bir diyetisyene başvurmalarını. Şişman olmak bir sağlık sorunu ve mutlaka bir uzmanla çözülmeli.

  Sağlıklı kiloda olmak yaşamınıza neler kattı?

  Eski pantolonlarımın bir paçasına sığmamı 🙂 Ve kıyafet seçeneklerimin sınırsız olması. Bunun dışında artık daha rahat nefes alıyorum, daha rahat yürüyorum, daha rahat hareket ediyorum. İstediğim gibi giyinebiliyor, istediğim gibi gezebiliyorum. Artık hayatım daha kolay ve daha renkli.

  Eklemek istediğiniz bir konu var mı?
  Serkan Bey’e yeni bir hayat kazanmama yardımcı olduğu için çok teşekkür ediyorum.

  Diyetisyen Serkan TUTAR’ın yorumu: Ali Arif’i ilk tanıdığımda 127 kg’dı ve vücudunda 72 kg yağ vardı. Beden kitle indeksi 49,5’ti. Morbid obez sınıfında yer alıyordu ve sağlık sorunları açısından risk taşıyordu. Kendi metabolizmasına uygun bir beslenme planı oluşturdum ve 7.5 ay boyunca Ali Arif ile birlikte bir ekip olarak çalıştık. Ali Arif’te son derece disiplinli davrandı. 30 kg verdiği dönemde kendi ellerimle verdiğim çikolataya hayır diyebilecek kadar disiplinli. 7.5 ayın sonunda kendisi 50 kg verdi. Şu anda vücudunda 18 kg yağ kitlesi var, ayrıca 7.5 ayda Ali Arif’in kas kitlesini 4 kg arttırdık. Yaşamının önemli bir bölümü ve vazgeçilmez bir parçası olan beslenme tarzını değiştirirken birlikte çalıştığımız için ben de kendisine teşekkür ediyorum. Aslında Arif için söylenecek tek şey “İnandı ve Başardı”.